Co podarować pracownikom na święta?

Jak co roku działy HR stają przed dylematem, jaką niespodziankę sprawić pracownikom, jak zadbać o dobry nastrój w pracy, jak stworzyć ciepłą, świąteczną atmosferę i zostać super-Mikołajem. Zobaczcie, jak radzą sobie z tym wyzwaniem słuchacze pierwszych w Polsce studiów podyplomowych Compensation & Benefits Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

– Na kartę przedpłaconą zdecydowaliśmy się 3 lata temu – mówi Ula – zastępując w ten sposób istniejące u nas w firmie bony. Kwota, która znajduje się na karcie, uzależniona jest od poziomu dochodu rodziny pracownika (zgodnie z naszym regulaminem ZFŚS poziomów mamy cztery). Takimi kartami można płacić w sklepach stacjonarnych i online, korzystać z wielu programów rabatowych lub po prostu wypłacić gotówkę z bankomatu. Dajemy pracownikowi wolną rękę – będzie mógł sam postanowić, na co i kiedy przeznaczy daną kwotę, bo będzie korzystał z podarunku jak ze zwyczajnej karty płatniczej. Na wykorzystanie kwoty ma aż 12 miesięcy.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych dla świadczeń socjalnych od 2018 r., z dotychczasowej kwoty wolnej od podatku z 380 do 1000 złotych w skali roku, istotnie wpłyną na realny „zysk netto” z posiadania takiej karty dla pracownika.

– Dodatkowo na takiej karcie warto umieścić logo pracodawcy – dodaje Waldek. – Buduje to lojalność pracowników i jest świetną reklamą. A pracownicy z dumą mogą się taką kartą pochwalić. W trakcie roku karty możemy doładowywać. W przypadku organizacji konkursów, nagród i innych niespodzianek – pracownik zagląda do portfela i płaci kartą firmową. Nagroda cieszy podwójnie.

– Każdy z nas pamięta mikołajki w szkole – mówi Kasia. – Pracownicy losują karteczki z nazwiskami swoich kolegów i koleżanek z pracy, a następnie kupują prezent w określonej z góry niewielkiej kwocie pieniężnej (może być wybrany motyw przewodni). Prezenty są wręczane podczas uroczystej kolacji wigilijnej przez Świętego Mikołaja, śnieżynki i inne bajkowe skrzaty, jakie tylko jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

W naszej firmie z kolei zakupujemy choinki i ozdoby do biura – mówi Renata – a następnie organizujemy konkurs dla zespołów na najlepsze świąteczne przybranie pomieszczenia. Towarzyszą mu nagrody i niespodzianki dla pracowników, przekazywane właśnie w trakcie spotkania wigilijnego.

– Bardzo ciepło wspominam – mówi Iza – wspólne pieczenie pierniczków przez dzieci i rodziców w firmowej kantynie. Super zabawa. Pierniki piekły się błyskawicznie, zdobienie było ciekawe, dzieci się najadły i zabierały sporo ze sobą do domu. Akcja kosztowała grosze – kilkadziesiąt kilogramów mąki, miód, cynamon, przyprawy, posypki – i to wszystko. A była popularna i lubiana – niosła wiele radości!

– Innym pomysłem jest świąteczny bal dla dzieci – kontynuuje Iza. – Może być zorganizowany w firmowej kantynie, podobnie jak pieczenie pierniczków i ciast świątecznych. Fajnie, jeśli rodzice i dzieci zdecydują się na przebrania. Wystrój karnawałowy, malowanie buziek, serpentyny, balony, muzyka, poczęstunek i upominki dla dzieci wręczane przez Świętego Mikołaja dopełniają nastroju.
Można też wybrać się na świąteczny film w kinie. My wynajmowaliśmy salę i zapraszaliśmy dzieci z opiekunem na przedpremierowy pokaz jakiegoś filmu lub bajki o tematyce świątecznej, który wchodził właśnie do kin.

– W okresie świątecznym w naszej firmie staramy się jednak głównie „dawać”, zamiast „brać” – mówi Monika – i koncentrujemy się szczególnie na akcjach charytatywnych. Wierzymy, że dobro powraca do nas ze zdwojoną siłą. Dlatego staramy się na przykład zorganizować pomoc dla wybranych potrzebujących rodzin. Organizujemy także zbiórki listów od dzieci z domów dziecka i każdy pracownik stara się spełnić życzenie jednego dziecka opisane w liście.

– U nas – uzupełnia Iza – pracownicy dobierają się w grupy, każda grupa wybiera dziecko i spełnia jego marzenie poprzez wspólny zakup prezentów. Do tej pory pracownicy tak bardzo angażowali się w to przedsięwzięcie, że brakowało nam dzieci, które chcielibyśmy obdarować. W takich przypadkach kupowaliśmy więcej wspólnych prezentów i przekazywaliśmy je np. do ogólnodostępnej świetlicy dla dzieci. Zespołowe pakowanie prezentów niesamowicie integrowało pracowników, każdy dodatkowo chciał dorzucić coś od siebie. Radość dzieci, które otrzymywały prezenty od delegacji pracowników przebranych za mikołaje, skrzaty i śnieżynki, była ogromna, a pracownikom dawała poczucie spełnienia dobrego uczynku.

W tym roku zamierzamy skierować uwagę naszych pracowników także na los osób starszych, wychodząc z założenia, że dzieciom pomaga się często i chętnie, seniorom – rzadko, a wielu z nich spędza święta samotnie we własnych czterech ścianach. Małżonkowie nie żyją, dzieci są za granicą… Ogólnopolskie Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich organizuje dla nich wigilię i w tę akcję można się włączyć – poprzez pomoc w przygotowaniach, dowóz seniorów na wigilię, wsparcie finansowe, które pozwoli zakupić dla nich upominki, cokolwiek, co może spotkać się z ich zainteresowaniem i umilić im ten magiczny czas.

Kolejna niespodzianka – to …. walizki – koszt sfinansowany ze środków obrotowych – Walizki…. dlaczego walizki? Ponieważ często wyjeżdżamy na integracje i te wyjazdy (jak wynika z naszych wewnętrznych ankiet) lubimy (nawet niektórzy za bardzo) – śmieje się Ula. – Będziemy więc mogli przy następnym wyjeździe pochwalić się jednolitą stylizacją bagaży. Walizki kabinowe (mniejszy format) zostaną sfinansowane ze środków obrotowych firmy, zostaną „obrandowane” i będą miały charakterystyczny dla naszej firmy kolor – czyli kolor czerwony. Ale to nie wszystko… z nimi będzie związana jeszcze jedna niespodzianka!!! Wszystkie walizki, przed ich rozdaniem (a właściwie wyborem), zostaną przeniesione do naszego studia nagraniowego, w przepięknym świątecznym klimacie. W takim studiu można zrobić wszystko, jak to w telewizji. Światła główne zostaną zgaszone, jedynie środkowe będą oświetlały stojące na środku walizki. Po bokach na ścianach będą świąteczne ozdoby, w rogu będzie stała wielka przystrojona na czerwono choinka, a w tle będzie słyszalna świąteczna muzyka. Zapewniam, że w takim studio można zrobić naprawdę profesjonalny nastrój! O to już zadbają nasi niezastąpieni technicy telewizyjni i oświetleniowcy. Wszystkie walizki będą takie same, po jednej dla każdego pracownika, będzie ich około setki (tylu mamy pracowników). Z puli dostępnych walizek pracownicy będą mogli wybrać dla siebie tę jedną jedyną. Po co mają wybierać? W pięciu walizkach będą ukryte vouchery na wyjazd!!! Ci z pracowników, którym dopisze szczęście i wylosują walizkę z voucherem, będą mieli w następnym roku dofinansowany wyjazd wakacyjny! Święta cały rok! I to będzie się działo od rana w naszej firmie, a o 16.00 pełni wrażeń i emocji, po atrakcjach związanych z losowaniem, wybierzemy się do eleganckiej restauracji. Firmowe spotkanie świąteczne – koszty pokryte ze środków obrotowych.

– Tymczasem w naszej firmie przez większość miesięcy w roku wszystkie cztery fabryki w Polsce, a w nich – ponad 600 pracowników, pracują na pełnych obrotach i z pełnym zaangażowaniem, aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów – mówi Elżbieta. – Grudzień natomiast jest zazwyczaj miesiącem nieco spokojniejszym, a przez to – idealnym, aby zwolnić tempo, podsumować mijający rok, ale przede wszystkim – podziękować całemu zespołowi za ciężką pracę i mobilizację w tzw. wysokim sezonie. Okazją do tego jest, będące naszą wieloletnią firmową tradycją, grudniowe spotkanie świąteczne. Tego dnia największa nasza hala produkcyjna w Polsce, mieszcząca się w Zabrzu, zamienia się w salę bankietową. Zgrzewarki, ekstrudery czy piły ustępują miejsca scenie i elegancko nakrytym stołom, przy których spotykają się pracownicy ze wszystkich naszych krajowych lokalizacji. Produkcyjne odgłosy maszyn i urządzeń, będące codziennością na hali, zmieniają się natomiast w gwar rozmów, ze świąteczną muzyką w tle. W trakcie spotkania podsumowywane są najważniejsze inicjatywy, osiągnięcia i wyniki mijającego roku. Spotkanie to też okazja do przedstawienia planów na kolejny rok. Wiele radości i satysfakcji w tym dniu przynoszą również osobiste podziękowania dla załogi od prezesa, a także wręczenie nagród: KAIZEN Roku – dla pracowników, którzy w trakcie roku zgłosili najlepsze pomysły usprawnień, oraz AS Jakości i AS Bezpieczeństwa – dla pracowników, którzy swoim zachowaniem i czujnością przyczynili się do uniknięcia błędów jakościowych, wypadku w pracy lub też zgłosili pomysły, których wdrożenie przyczyniło się do poprawy w tych obszarach. Tego dnia, zgodnie z tradycją, dla nikogo nie może zabraknąć prezentu. Dlatego też każdemu pracownikowi przed opuszczeniem spotkania wręczamy paczkę, jeszcze raz dziękując za zaangażowanie w pracę i dołączając oczywiście najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Coroczną tradycją w firmie stał się również świąteczny konkurs – najczęściej jest on dedykowany dzieciom naszych pracowników. W przeszłości cieszyliśmy się już m.in. pięknymi bombkami, wykonanymi przez dzieci, które zdobiły potem przez kilka tygodni korytarze naszej siedziby Zabrzu, rodzinnymi przepisami na zdrowe święta czy też – w zeszłym roku – uroczymi kartkami świątecznymi, z których najpiękniejsze mamy zamiar w tym roku wysłać
naszym klientom i dostawcom, aby i oni mogli cieszyć oko pracami dzieci naszych pracowników. Zwycięzcy konkursów ogłaszani są w trakcie spotkania świątecznego, a rodzice w imieniu swoich pociech odbierają zasłużone trofea. W tym roku zadanie konkursowe to logo firmy w odsłonie świątecznej. Już nie możemy doczekać się efektów… Wieczorne wyjście na uroczystą kolację świąteczną – koszty pokryte ze środków obrotowych.

– Tymczasem w telewizji zbliża się 16.00. Jedziemy zamówionymi na tę godzinę eleganckimi taksówkami na specjalnie dla nas przygotowaną wykwintną kolację. Zamysłem naszym było – mówi Ula – stworzenie niezapomnianego wieczoru. I tu… uwaga…. po raz pierwszy organizujemy kolację z zespołem muzycznym, a wszystko to w jednej z najpiękniejszych, o niepowtarzalnej atmosferze, restauracji w stolicy. W świątecznym klimacie złożymy sobie życzenia, a zespół muzyczny zagra nam najpiękniejsze świąteczne przeboje. Atrakcją wieczoru ma być wykwintne menu, wspólne śpiewanie i muzyka na żywo. Niespodzianką wieczoru, i to naprawdę niespodzianką, będzie występ jednego z naszych pracowników, o którym nikt nie wie, że śpiewa, a on robi to naprawdę bardzo dobrze. Zgodził się wystąpić i będzie to COŚ. Występować będzie nasz wieloletni pracownik archiwum, który w firmie wykonuje proste prace, jest bardzo skromny i nieśmiały. Wiele lat skrywał swój talent. Sama jestem ciekawa tego występu. Będzie to duże zaskoczenie dla wszystkich.

W te święta chcemy podarować pracownikom coś wyjątkowego i coś innego. Mamy nadzieję, że nam się to uda!

Artykuł powstał przy współpracy słuchaczy studiów podyplomowych Compensation & Benefits.
Artykuł ukazał się w grudniowym numerze miesięcznika Benefit